Rozhľadňa Poľana
Na tento výlet do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty se doporučuji vydat na podzim, kdy listnaté lesy se změní v úžasné barvy. Trasa začíná na nádraží Vrbovce, odkud pokračujeme mírným stoupáním po modré (6,5 km) na rozhlednu Polana. Z ní dolů do obce Brestovec na vlak, popřípadě až na Myjavu (8 km).
Výlet začíná na nádraží Vrbovce, což je první žel. zastávka na Slovensku. I zde ale stále platí tarif Jihomoravského kraje. Na nádraží, kde nejsou žádné služby, se nezdržujeme a po cestě sejdeme dolů k rozcestníku modré a červené turistické značky. Po modré se nejprve musíme vrátit asi půl kilometru zpátky, abychom podešli „tunýlkem“ železniční trať. Tento úsek je nepříjemný, protože cesta vede po okraji silnice.
Na druhé straně trati jdeme již po pohodlné polní cestě, za mírného stoupání. Zatímco trať a nádraží Vrbovce necháváme po pravé straně pod sebou, po levé straně se nám otevírají úžasné pohledy na pole a osaměle stojící mohutné stromy s lesem v pozadí. Jako v udržovaném anglickém parku.
Na začátku lesa se z cesty prudce vlevo odděluje modrá značka a začíná prudší stoupání lesem. Tak tuhle odbočku nepřehlédněte. Strmá pěšina je jen krátce a přechází v pozvolný výšlap listnatým lesem až k rozcestníku Nad Machovou. Zde jsme na pomezí Slovenska a Moravy. Po „hřebenovce“, na pomezí dvou států, pokračujeme necelý kilometr, abychom u dalšího rozcestníku a info tabule odbočili na slovenskou stranu. Protože turistické značení v slovenské části je, řekněme, mírně nepřehledné, doporučuji sebou pořádnou mapu a nejlépe navigaci v mobilu. Tady nahoře nikdo není, není se koho zeptat. Tak, aspoň že je tu signál, včetně mobilních dat. Natahuji si do mobilu slovenskou část mapy a opakovaně kontroluji zda jsem již nepřešel odbočku.
Pohodlnou širokou lesní cestou obcházím Kobylí vršok a dávám pozor, abych správně odbočil k rozhledně (opět žádné značení). Cesta vede po rovině, popřípadě mírně dolů. Tuším, že rozhledna už musí být blízko, ale stále ji nějak obcházím, než se mi vynoří z listnatého lesa.
Rozhledna Pol’ana je celodřevěná stavba ukotvená ze čtyř stran ocelovými lany do betonových základů. U rozhledny jsou lavičky a ošumtělá info tabule. Mimo mne je tu ještě jedna dvojice a pak opuštěný pes. Nato, jak je krásný podzimní den, nějak málo lidí. Vydávám se po dřevěných schodech nahoru pro úžasný výhled. Jakmile jsem nahoře, zjišťuji, že se rozhledna ve větru znatelně hýbe. Dělám pár snímků a rychle dolů. Tohle mi nedělá moc dobře. Při chůzi dolů zjišťuji kolik schodů by si již zasloužilo výměnu.
Po obědě, z vlastních zásob, jdu k prvním stavěním obce Brestovec. Ty jsou jen kousek od rozhledny. Brestovec je roztahaná vesnice z kopce až dolů do údolí. Asfaltkou se dávám prudce dolů k nádraží, asi 2,5 km. U zastávky Brestovce je památník výstavby jednoho z nejdelších tunelů u nás. Železniční tunel Generála Milana Rastislava Štefánika je na trati Veselí nad Moravou – Nové Mesto nad Váhom prochází právě kopcem Poľana, proto se mu říká také Tunel pod Poľanou. Je dlouhý 2 423 metru. Na zastávce, která je obzvláště ve špatném stavu, se dávám do řeči s železničářem, který potvrdí moji obavu, že zde ve vesnici není žádná hospoda. Takže jde na Myjavu.
Pod vesnicí, na křižovatce s hlavní silnici je žlutá turistická značka na Myjavu a zastávka autobusu. Autobus mi ale ujel o deset minut. Horší je, že značená cesta vede až do obce Myjava po okraji silnice. Tento úsek rozhodně nedoporučuji absolvovat s dětmi. Slabou útěchou je mi, že si mohu prohlídnout Devánský železniční viadukt. Nekonečná cesta podél silnice vrcholí na Myjavě, kde příchod na nádraží vyžaduje hrozné obcházení. Tohle mne fakt nebaví.
Turistická značka nekončí na nádraží, ale kus od něho. Staniční budova Myjava prošla kompletní modernizací. Je tu vnitřní čekárna, záchody, pokladna, všechno je čisté. Topí se tu. V kontrastu s tím působí nástupiště. Hned vedle já nádražní bufet. Jsem tu jediný host a přestože bych se rád zdržel a vychutnával si zdejší atmosféru, už mi za chvíli jede vlak zpátky na Moravu. Nakupuji pití a svačinu do vlaku. Myjava je poslední stanici, kde ještě platí jednotný tarif Jihomoravského dopravního systému (který si zde ale nemůžete koupit). Já mám naštěstí jízdenku v mobilu.
Nejbližší nádraží
- Brestovec
- Myjava
- Vrbovce
- Vrbovce zastávka
Obtížnost
- Při kratší variantě jen do Brestovce vhodné i pro děti
- Lehčí turistické boty, kecky
- Cesta není určena pro kočárky ani na kola
Rizika
- Cesta od nádraží Vrbovce 600 metrů po silnici.
- Úsek po žluté vedené po silnici Brestovec – Myjava
- Dlouhá cesta bez hospody
Rady na cestu
Kvůli problematickému turistickému značení na slovenské straně doporučuji pořádnou mapu, popřípadě navigaci.
Mějte u sebe EUR. V nádražním bufetu neberou karty, a v obchodech nemusí.
Pro cestu na Myjavu využijte celodenní jízdenku IDS-JMK. Nejlépe v mobilu.
Zjistěte si předem autobus Brestovec – Myjava.
Napsat komentář