Kartografické centrum Velké Opatovice
Kartografické centrum Velké Opatovice bylo otevřeno roku 2007. Centrum bylo vybudováno na místě jižního křídla velkoopatovického zámku, které v r. 1973 vyhořelo. Moderní stavba je dílem prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka.
Centrum se zabývá vývojem kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. V reprodukcích jsou představena zásadní díla naší kartografické historie. Na začátku je prehistorická „Pavlovská mapa“, kdy člověk zachytil krajinu vyřezáváním do mamutího klu. Jiní tvrdí, že to jsou jen čáry. Tak to můžete posoudit sami, jestli na klu vidíte mapu Pálavy.
Hlavním lákadlem kartografického centra je obří plastická mapa historických zemí Moravy a Slezska na ploše asi 110 m² z přelomu 19. a 20. století.
Stálá expozice ukazuje nejen na kartografii, ale i na geodézii a kartografickou polygrafii a zahrnuje tak celé spektrum zeměměřických oborů.
Z nádraží Velké Opatovice je to na zámek a do Moravského kartografického centra asi 2 km.
Z nádraží jděte po žluté turistické cestě na autobusové nádraží (1,5 km) a pak po červené.
Cesta vede po rovině, jen těsně před zámkem, je mírně do kopce.
Čas chůze cca 30 minut.
Webové stránky Moravského kartografického centra
- U pomníku padlých je spodní vstup do zámeckého parku. Doporučuji radši jít podél zdi do kopce na druhý vchod do parku. Ten vás totiž hned přivede do zámku. Tímto spodním vchodem byste museli přes park celý zámek obcházet.
- Horní vstup do zámku a do expozice map. Furt rovno až na nádvoří.
- Po požáru se architekti rozhodli neobnovovat původní zámecké křídlo. Místo něho postavili v 90. letech 20. století něco jiného. A právě zde je expozice map a kartografie.
Moravské kartografické centrum Velké Opatovice
- Na místě vyhořelé čísti zámku vznikla architektonicky velmi zajímavá stavba s expozici vývoje map, pomůcek a přístrojů na sestavování map.
- Hlavní expozice je dole, ale úžasné přístroje jsou i na ochozu. Z něho vedu balkóny ze kterých si můžete prohlížet obrovskou mapu Moravy. Pokud půjdete s dětmi, podlaha je skloněna, stěny kolmé a může to vyvolávat až závratě.
- Obrovské fotografické přístroje, které sloužili k focení map. Zde foťák na loži jak od soustruhu.
- Mapa se vložila za sklo na svislé desce a foťák udělal snímek.
- Další historické přístroje jsou věnovány překreslování map z fotek pořízených z letadla. Zde německý autograf. Diapozitivy (fotky) se založily pod sklo. Tyto snímky byly pořízeny za letu, takže zobrazovaly krajinu pod sebou pod různými úhly. Díky tomu obsluha, co se dívala jak do mikroskopu, si mohla udělat prostorový obrázek toho, co je na diapozitivech a to následně překreslit na papír.
- Další způsoby překreslování krajiny na papír.
- Z letecké fotky do mapy.
- Na ochozu, v prvním pate, je sbírka kartografických přístrojů pro práci ze země či v dolech.
- Rok 1884 a první důlní teodolit. Teodolit sloužil pro přesné měření a vytyčování vodorovných a výškových úhlů.
- A další úhloměry…
Velká vojenská mapa Moravy
Tím NEJ exponátem v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích je vojenská plastická mapa Moravy a části Slezska.
Mapa je v měřítku 1:25 000 a začíná na jihu u soutoku pod Břeclavi a na severu zobrazuje Jeseníky. Tím je takto největší (zachovalou) prostorovou mapou na světě. Podkladem pro mapu je tzv. třetí vojenské mapování, které probíhalo v letech 1876 – 1878.
Mapa je tvořena 79 dřevěnými čtverci o hmotnosti od 3 do 50 kg, které jsou přiloženy k sobě. Autoři tedy tvořili a aktualizovali vždy po jednotlivých čtvercích. Reliéf krajiny je tvořen vrstvami z lepenky. Ty jsou pokresleny.
Mapa vznikala postupně a to po velmi dlouhou dobu. První díly vznikly na konci 19. století a poslední díly na přelomu 30. a 40. let 20. století. Tomu odpovídá nesourodé použité topografické prvky. Možná ale novější díly nahrazovaly ty starší.
- Tím NEJ exponátem, který snad každého ohromí je plastická vojenská mapa Moravy a části Slezska.
- Pohled na vojenskou mapu Moravy z ochozu v prvním patře expozice.
- Vrstevnicové zobrazení reliéfu krajiny. Každý vrstva je tvořena lepenkou. Ta musel být vyřezána a pokreslena nebo naopak. A přesně umístěna.
- Hory Moravy a Slezska.
- Pohled z výšky mobilního telefonu na rovinu kolem Osoblahy.
Zámecká komnata a schodiště s galerii
- Zámek ve Velkých Opatovicích 2. ledna v roce 1973 skoro celý vyhořel. Ale pokud požádáte, ukáží vám i s výkladem jedinou původní místnost a schodiště s galerii. Dveře jsou vzadu z kartografické expozice. Přístup je včetně výkladu a je to v rámci vstupenky do muzea.
- Vedle knihovny je krásné schodiště a nahoře výstava plastik a obrazů dvou umělců.
- Tím prvním je sochař Karel Otáhal. Zde můžete vidět nákresy a jeho plastiky, které byly následně odlévány. Zajímavostí je socha spisovatele Petra Bezruče, který se jinak nechtěl portrétovat. Druhou zajímavostí je socha hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ten se zámkem a Opatovicemi neměl vůbec nic společného. Ale sochař pan Otáhal jej měl rád, tak mu udělal sochu. Až půjdete ze zámku do kavárny, stavte se v kostele, kde pan Otáhal udělal velkou sochu místo oltáře.
- Druhým umělcem je malíř Jiří Hadlač, který tu žil a také v Opatovicích zemřel.
Stránky věnované malíři Jiřímu Hadlači a sochaři Karlovi Otáhalovi.
Kam dál: kostel sv. Jiřího
- Dominantou obce Velké Opatovice je kostel sv. Jiří. Je na návrší, přes silnici, když vyjdete z parku.
- Ke kostelu vedou i schody a to od kavárny U Zámku.
- Kostel sv. Jiří je zajímavý svojí barokní výzdobou ale hlavně sochou sv. Jiří jak bojuje s drakem. Tato oltářní socha je právě dílem akademického sochaře K. Otáhala, který tu na zámku bydlel a tvořil a jehož sochy můžete v muzeu vidět.
Kavárna U Zámku Velké Opatovice
Po prohlídce kartografické expozice na zámku nám vyhládlo. A protože hned přes silnici u brány z parku je cukrárna – kavárna, míříme sem. Zrovna se tu potkáváme s větší skupinkou turistů co míří do muzea. Ale míst je dost a obsluha vše rychle zvládla odbavit.
- Kavárna U Zámku je když vyjdete ze zámecké zahrady, pod kostelem sv. Jiřího.
- Kavárna je nejbližší místo k občerstvení ze zámku. Proto jsme sem zavítali i my. Sedět můžete i venku pod slunečníky. Ale vevnitř nás zlákala příjemná klimatizace.
- Celkem bohatý výběr zákusků, kávy a nápojů, včetně těch pro děti. V lednici nealko nápoje, které si můžete vzít sebou. Chyběli mi ale chlebíčky. Tady je to jen o sladkém.
- Po objednávce u pultu jsme vyzkoušeli tři druhy zákusku a kvalita dobrá. K tomu dětské kakao. Platit můžete i kartou.
Odcházíme po příjemně strávené hodince.
Prostředí skvělé, obsluha výborná, poměr ceny a kvality (množství) více než dobré.
Určitě doporučuji k návštěvě.
Obtížnost
- Pohodová vycházková cesta, kecky, uzavřená obuv (drobný štěrk na cestách v parku)
Rizika
- Stavba kartografického centra je moderní stavbou, kde nejsou moc dodrženy pravé úhly. Stěny a podlaha v patře na ochozu nejsou kolmé. To může způsobit až závratě.
- Část cesty po žluté od nádraží ve Velkých Opatovicích na náměstí vede po vedlejší silnici. Pozor na auta.
Rady na cestu
- Záchod je v muzeu vzadu
- Doporučuji si projít expozici s průvodcem nebo se ptát.
- Nezapomeňte si prohlédnout zámeckou komnatu a schodiště.
- Jídlo sebou. Omezená nabídka občerstvení ve Velkých Opatovicích.
vlaky do Opatovic uz nejezdi, takze tento vylet vlskem jiz muzete skrtnout.
Bohužel máte pravdu. Do Velkých Opatovic letos už vlak nejezdí.