Brno Židenice

Židenické nádraží je leží na dvou frekventovaných tratích. První trať vede z Brna přes Židenice do Blanska a dál na Českou Třebovou, druhá trať vede na Tišnov a do Nového města na Moravě, resp. do Žďáru. Na Židenickém nádraží staví všechny osobní vlaky a v době velké brněnské výluky i všechny rychlíky. Stav nádraží svému významu však bohužel neodpovídá.
Brno-Židenice

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 50 %
Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení nádraží v Brně Židenicích.

Jak vypadá nádraží Brno-Židneice v prosinci 2018?

Židenické nádraží slouží normálně jen pro osobní vlaky, které tu staví od Blanska, i od Tišnova. Ve všední dny se přidávají ještě vlaky z Černovické terasy. V době velké brněské vlakové výluky (2018 -2019) zde staví i skoro všechny rychlíky. Ze Židenického nádraží se stalo velké přestupní místo.

U nádraží jsou zastávky regionálních autobusů. Možnost parkování je omezena. A na tramvaj si musíte dojít asi tři-sta metrů.

Židenické nádraží má malou čekárnu s automaty na nápoje a jídlo. V podchodu prodej pečiva. Přes ulici nákupní středisko. Nádraží je celkem udržované, byť to nejlepší už má za sebou. Nástupiště jsou rovná, dlouhá, dvě ze tří plně zastřešená. Bohužel přístup jen schody, žádný výtah.

Podrobně
 • Nástupiště – dvě ze tří vysoké, rovné, dlouhé, plně zastřešené. Třetí u staniční budovy je nižší, bez zastřešení.
 • Bezbarierovost nádraží: NE
 • Bezbarierovost nástupišť: NE
  Přístup na nástupiště – jen po schodech.
 • Přístup na nádraží – po schodech
 • Orientace na nádraží – nutno sledovat informační tabule, zejména teď, když v Brně probíhají velké výluky nelze spoléhat, že vlak v daném směru jezdí vždy od stejného nástupiště
 • Pokladny – ano
 • Záchod – ano
 • Čekárna – ano
 • Čistota – snaží se
 • Občerstvenní – v podchodu stánek s pečivem, v čekárně automat. Přes ulici nákupní středisko.
 • Veřejná doprava – zastavka městských a regionálních autobusů, tramvaj asi třista metrů
 • Parkování aut – u nádraží parkoviště

Parkování na nádraží Brno-Židenice

Parkování u nádraží v Židenicích

Parkování u nádraží v Židenicích: první možnost je tento plac hned vedle židenického nádraží. Místo je však využíváno i zaměstnanci z okolních firem. Snímek byl navíc pořízen o víkendu

Parkování u nádraží v Židenicích

Další možnost parkování u nádraží Brno-Židneice je hned přes ulici na střeše nákupního střediska.
Ale ten plac na obrázku jsou zastávky městských a regionálních autobusů u Židenického nádaží. 

Parkování u nádraží v Židenicích

Parkování kol a skůtrů u nádraží v Židenicích je hodně provizorní. Jak vidíte na obrázku.

Další možnost parkování u židenického nádraží mají zákazníci žlutého Regiojetu (Student Agency). Pro ně je u nádraží v Brně židenicích připraveno parkování. Sám jsem byl překvapen, jaký je zájem. V sobotu o půl osmé ráno už bylo slušně zaplněno.

Nádraží

Vstup do nádraží Brno Židenice
Vstup do nádraží Brno Židenice. Buď schody nebo z boku po nakloněné rampě. Osvětlení před nádražím nic moc, zejména nutno dávat pozor na auta na silnici
Čekárna na nádraží v Židenicích
Hned naproti vchodu do nádraží v Židenicích je malá, ale útulná čekárna. Pokladny, záchod za rohem, automat na drobné občerstvení. Čisto.

Podchod

Podchod na nádraží v Brně Židenicích
Podchod na nádraží v Brně Židenicích je zajímavě po „brněnsku“ vymalovaný. Ale čistý a prosvětlený.
Výstup z podchodu
Výstup z podchodu na nástupiště je jen a pouze po schodech

Nástupiště

Židenické nádraží o prázdninách 2018
Židenické nádraží – pojled na 3. a na 2.nástupiště plus výstup z podchodu
2. a 3.nástupiště na Židenickém nádraží
2. a 3.nástupiště na Židenickém nádraží jsou dlouhá, poměrně široká a plně zastřešena. Na obrázku vidíte dva výstupy z podchodu
Sezení na 2. a 3.nástupišti
Na Židenickém nádraží jsou nová sedátka.
1.nástupiště u staniční budovy
1.nástupiště u staniční budovy je přístupné rovněž jen po schodech. Nějaká možnost sem dojet na vozíku kolem nádraží by tu byla. Na rozdíl od dalších dvou nástupišť, toto 1.nástupiště není kryté a je nižší než další dvě.

Ale přechod / přejezd přes koleje po služebním přechodu je jednak zakázaný a je rovněž zakončený schody na nástupiště.

Pohled z 1.nástupiště
Pohled z 1.nástupiště na 2.nástupiště.
1.nástupiště u staniční budovy je nižší
1.nástupiště u staniční budovy je nižší. Tak pozor při vystupování a nastupování

Klady a Zápory

„Dvě ze tří nástupišť jsou vysoká, dlouhá a zastřešená. Do nízko-podlažních vlaků bez problému. Dobrý informační systém a celkem čisto.“

„Tak velké nádraží co do počtu cestujících a není bezbarierové! Ani výtah. Kdybych sebou tahala kufr nebo dítě, tak ty dve či tři minuty na přestup nestačí. Minimální zázemí. MHD není v dosahu, musí se jít po silnici. Proboha brňáci, už s tím něco dělejte!“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.