Brno-Dolní nádraží

Brněnské Dolní nádraží je takové podivné nádraží. Je a současně není. Vzniklo už před více jak sto lety, ale posledních několik desetiletí na něm osobní vlaky nezastavují. Až teď. Při velké vlakové výluce brněnského hlavního (horního) nádraží. A protože Velká brněnská výluka bude trvat opravdu dlouho, stalo se brněnské Dolní nádraží jedním z největších nádraží u nás.
Brno-Dolní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 70 %
Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení Dolního nádraží v Brně.

Nádraží Brno-Dolní je nádraží provizorní. Na jeho místě mělo už dávno stát nádraží nové, ale jsme v Brně a zde je všechno tak nějak zamotané a trvá to moc dlouho. Brno Dolní nádraží slouží jen a pouze v době výluky horního (hlavního) nádraží. Svoji obnovenou premiéru si odbylo v roce 2017.

Od prosince 2018, po dobu více jak jednoho roku, zde zastavuje více jak polovina všech vlaků co pojedou na Brno. Proto zde vznikl nový podchod, provizorní odbavovací hala, nové I. a II.nástupiště. Jak vypadá nádraží Brno-Dolní nádraží v prosinci 2018?

Přes Brno-Dolní nádraží jezdí v době výluky jak regionální vlaky, tak rychlíky. Podchod je nový, čerstvě otevřený, nové jsou i výtahy na II.nástupiště. Nástupiště nejsou krytá, jsou zde jen malé přístřešky. Na Dolním nádraží jsou jen omezené služby: pokladna, WC, automat na nápoje.

Podrobně
 • Bezbariérové: ANO
 • I.nástupiště – je u nádražní budovy a přístup je na něj po nakloněné ploše. Nástupiště je široké, vysoké, osvětlené, přehledné. Nové lavičky. Ale bez přístřešku. Do nízkopodlažních vlaků se nastupuje bez-schodů.
 • II.nástupiště – přístup podchodem nebo výtahem. Rovněž II. nástupiště je široké, vysoké, osvětlené a přehledné. Jsou zde nové lavičky a také tři malé přístřešky. Do nízkopodlažních vlaků se nastupuje bez-schodů.
 • Přístup na nástupiště – bezbarierový, výtah
 • Orientace na nádraží – v pohodě, všude info tabule.
 • Pokladny – ANO před budovou a v budově
 • Záchod – ano v budově, nový, samostatný záchod pro vozičkáře
 • Čekárna – ANO v budově, přístup po nakloněné plošině
 • Čistota – ANO
 • Občerstvenní – ANO, v čekárně automaty i na kartu, stánky
 • Veřejná doprava – ANO, BUS číslo 61 se otáčí u nádraží
 • Parkování aut – ANO, parkoviště kousek od nádraží
 • Parkování kol – ANO

Parkování na Dolním nádraží v Brně

Parkování na Dolním nádraží v Brně

Na cestě na Dolní nádraží v Brně, na ulici Trnitá, u křižovatky s nájezdem na autobusové nádraží je toto placené parkoviště. 

Parkování na Dolním nádraží v Brně

Parkování na Dolním nádraží v Brně: ceník je vyfocen v květnu 2019 a postavit zd emůžete jak aito, tak motocykl či autobus.

Kde zaparkovat u Dolního nádraží v Brně

Pokud máte někoho, kdo vás na Dolní sveze (a dá pusu na rozloučenou či uvítanou), můžete využít bezplatného krátkodobého parkoviště na ulici Trnitá u Dolního nádraží v Brně. V květnu bývá toto parkoviště celkem zaplněné 🙂

Kde zaparkovat u Dolního nádraží v Brně

Kde zaparkovat u Dolního nádraží v Brně?Pokud (jste sám a) jedete na kole, jsou připraveny stojany na kola mezi novou čekárnou na rohu a stáním autobusů. 

Nádraží

Brno - Dolní nádraží
Brno – Dolní nádraží při příchodu od parkoviště autobusů. Betonovým zábradlím chráněn chodník od silnice. Po silnici minimální provoz, cyklisté a veřejná doprava: taxíky a autobusy. Vstup do nádraží je v polovině mezi těmi dvěma budovami. Nelze přehlednout. Po cestě stánek s občerstvením
Brno - Dolní nádraží
Brno – Dolní nádraží při pohledu z druhého nástupiště. Východ podchodem nebo výtahem, který je však jen na jednom konci nástupiště.

Čekárna na Dolním nádraží v Brně

Čekárna a pokladny na Dolním nádraží v Brně
Od konce prosince 2018 slouží veřejnosti nová čekárna a pokladny uvnitř budovy Dolního nádraží. Při vstupu se dáte napravo kolem budovy po nakloněné rovině. V zimě a za deště se nemusíte bát, protiskluzový povrch.
Čekárna a pokladny na Dolním nádraží v Brně
Vpravo od vstupu do budovy vás uvítají dva autoamty na drobné občerstvení. Vpravo jsou pak čtyři pokladny a první část čekárny. Druhá, větší čekárna je vlevo od vchodu, trochu skryta za rohem. Všude čisto, čerstvě vymalováno, teplo a ticho.
Pokladny na Dolním nádraží v Brně
Od soboty 22.prosince slouží nám cestujícím nová čekárna v nádražní budově. Pokladny, místa k sednutí, topení, automaty na jídlo a pití a také záchody. Už nemusíme využívat montovanou čekárnu přes silnici.
Přístup do čekárny a k pokladnám
Přístup do nové čekárny na Dolním nádraží, pro vozičkáře to asi moc nebude. Povrch je pokryt protiskluzovým hlubokým „kobercem“
Záchod na Dolním nádraží

Záchod na Dolním nádraží: nový, čisto, samostatný záchod pro vozičkáře

Čekárna přes ulici

Brno Dolní nádraží
V Brně na Dolním nádraží jsou jak čekárny uvnitř nádraží, tak i čekárny přes silnici v montované hale.
Dvě pokladny, otevřeno takřka nepřetržitě, včetně mezinárodní pokladen. Na sednutí spousta židlí, nějaké stoly. Automaty na drobné občerstvenní. Info panely.
Informační tabule na Dolním nádraží
Informační tabule na Dolním nádraží nemá číslo nástupiště, ale jen čísla koleje na kterou přijede vlak. Stejné je i hlášení staničního rozhlasu „Vlak přijede na 2.kolej“ Je to jednoduší, méně matoucí.
Čekárna na Dolním nádraží v Brně
Čekárna na Dolním nádraží v Brně. Čisto, ostraha. Je to sice montovaná stavba, provizorium, ale lepší než mnohé jiné čekárny. K vlaku, na nástupiště však musíte přejít přes silnici. Za deště tedy deštník.

Upozornění

Informace a hlášení o nástupišti, kam přijede vlak, bývají až na poslední chvíli. A to i v případě, že nádraží je volné. V poslední době (květen 2019) se to naštěstí trochu zlepšuje

Nástupiště

I.nástupiště na Dolním nádraží
Jsme na I. nástupišti brněnského Dolního nádraží. Dlouhé, široké, vysoké, bezpečné. Nevýhodou je, že vstup je jen z jedné strany.
II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží
II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží. Je úplně nové, široké, dlouhé a přehledné. Podstatné je, že je dostatečně vysoké, že do nízkopodlažních vlaků nastupujete skutečně bez schodů.
I.nástupiště na brněnském Dolním nádraží
I.nástupiště na brněnském Dolním nádraží je přístupné po šikmé ploše. Plně bezbarierové.
Příchod na I.nástupiště je přes kolej vedoucí do depa.
Příchod na I.nástupiště je přes kolej vedoucí do depa. Pro někoho však matoucí, neboť hlášení staničního rozhlasu oznamuje, že vlak přijede na 1.kolej od staniční budovy. A tou kolejí je kolej do depa. Tak pozor.
I.nástupiště na brněnském Dolním nádraží
I.nástupiště na brněnském Dolním nádraží je bezbarierové, dlouhé a široké. Několik laviček.
Přechod mezi nástupišti na Dolním nádraží
Přechod mezi I. a II. nástupištěm na Dolním nádraží je na druhém konci, ale přechod zakázán. Tady jezdí vlaky skutečně rychle.
II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží
II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží je přístupné podchodem (schody nebo výtah). Na dlouhém nástupišti jsou sedátka a lavičky pod přístřeškem. Informační tabule.
Nástupiště na Dolním nádraží
Nástupiště na Dolním nádraží

Podchod na nádraží Brno-Dolní

Brno Dolní nádraží
K II.nástupišti vede nový podchod a výtahy. Výtahy jsou funkční, podchod je úplně nový a čistý. Přechod přes koleje není možný
Vstup do podchodu na Dolním ndraží
Vstup do podchodu na Dolním ndraží od staniviště autobusů a od parkoviště. Pokud kočárek, nebo starý,využijte výtah.
Výtah vedoucí na II.nástupiště Dolního nádraží v Brně
Výtah vedoucí na II.nástupiště Dolního nádraží v Brně
Podchod na Dolním nádraží
Podchod na Dolním nádraží, úplně nový a čistý. Na obou jeho koncích je výtah
II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží
Přístup na II.nástupiště na brněnském Dolním nádraží je podchodem buď schody nebo výtahem. Oboje je nové a čistě.
Potřebujete poradit, jak se dostanete na brněnské Dolní nádraží? Sledujte Cesta na Dolní nádraží.

Potřebujete poradit, kde zastavuje náhradní autobusové doprava na ulici Uhelná? Sledujte Náhradní dopravu za vlak v Brně.

Klady a Zápory

„Možná překvapivě 70% za provizorní nádraží. Ale já jsem příjemně překvapena –  jsou zde vysoká, široká, přehledná a bezpečná nástupiště. Lavičky, osvětlení. Když to srovnám se současným brněnským hlavním nádražím, je toto provizorní mnohem bezpečnější pro nástup a výstup jak s kočárkem, tak s kufrem. A pochvalu za opakované hlášení staničního rozhlasu o průjezdu vlaku. A taky jednoduší identifikace odkud jede vlak – jen číslo koleje a je to.“

„Těžko hodnotit provizórium. Nástupiště nejsou zastřešena, což zvláště za deště a v zimě je nevýhoda. Přístup na nástupiště je jen z jedné strany, což při délce vlaků znamená i pět minut chůze po délce nástupišti. Málo místa na zaparkování, čekárna je trochu schovaná. Minimum služeb. Brňáci by si už konečně měli postavit pořádné nové nádraží.“

Další hodnocená nádraží

Upozornění:
Vámi vložený komentář je ručně schvalován. Nezobrazí se proto ihned. Můžete uvést jméno, přezdívku nebo jen iniciály. Vaše email adresa je nepovinná, a je určena jen a pouze pro případnou odpověd. Email adresa nebude nikde zveřejněna ani nikomu poskytnuta, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána.