Břeclav

Nádraží Břeclav je důležitým přestupním uzlem ve směru na sever Brno a Prahu, na jih buď Vídeň nebo na Bratislavu, směrem na sever-východ na Hodonín a Přerov a pro osobní vlaky do turisticky neméně atraktivní Lednice a do Mikulova, resp. Znojma. Je to také první stanici na současném českém území, kam přijel vlak. Stalo se v červnu 1839 z Vídně.

Břeclav

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 80 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení nádraží v Břeclavi.

Jak vypadá nádraží v Beclavi v červnu 2017?

Nástupiště jsou vysoká, rovná, dlouhá a dostatečně široké. Mezi schůdky vozu a nástupištěm nevzniká větší mezera. Výstup a nástup je proto bezpečný. Nástupiště je řádně osvětleno. Na nástupišti jsou lavičky na sednutí a informační panely.

Služby na nádraží, které je dnes v rekonstrukci: záchody čisté, placené. Dobrá samo-obslužná restaurace se slušným výběrem jídla. Posezení s jídlem na pohodlných lavicích, stěny se železniční tématikou. Na nádraží i mini obchod – časopisy, drobné občerstvení. 
Prodejna lístků u přepážek nebo u automatů. 

Orientace je na břeclavském nádraží trochu složitější, protože nádraží je rozděleno do tří části: průjezdné koleje s podchodem, čelní kusé koleje na sever (osobní vlaky na Brno) a čelní kusé koleje na Mikulov a Znojmo na jihu (napravo od) nádraží. Nutno pečlivě sledovat značení a neunáhlit se, např. nástupiště 1A a 1B je na zcela opačných stranách nádraží (!).

Přístup je plně bezbarierový.

Podrobně
 • Nástupiště – vysoké, rovné, dlouhé, plně zastřešené.
 • Přístup na nástupiště – bezbarierové, výtahy z podchodu
 • Přístup na nádraží – v rekonstrukci
 • Orientace na nádraží – nutno dávat zvýšený pozor
 • Pokladny – ano
 • Záchod – ano
 • Čekárna – ano
 • Čistota – udržováno
 • Občerstvenní – ano, přímo na nádraží samoobslužná hospoda
 • Veřejná doprava – hned u nádraží je nové autobusové nádraží
 • Parkování kol – u nádraží stojany na desítky a desítky kol
 • Parkování auta – u nádraží

Nádraží

Nástupiště nádraží v Břeclavi

Nástupiště nádraží v Břeclavi jsou po modernizaci, tedy vysoká, široká a kompletně bezbarierová. Ale „roztahaná“ po nádraží. Tady se díváme ze severního nástupiště odkud jezdí osobní vlaky na Brno. Stanice je až v dáli.

Nástupiště nádraží v Břeclavi

Nástupiště na nádraží v Břeclavi, zde vlak ve směru Kúty a Slovensko

Nástupiště nádraží v Břeclavi

První nástupiště je u nádražní budovy. Na snímku i druhé nástupiště.

Klady a Zápory

„Po modernizaci jsou nástupiště vysoká a široká. Přístup podchodem, schody nebo výtahy. Kompletně bezbarierové. Nádražní budova je nyní (2018) v rekonstrukci, která by ji měla vrátit původní ráz. Tak uvidíme.“

„Zmatečné číslování odkud jede vlak. Co si myslíte: “ nástupiště 1A, kolej 9A ?“ Nástupiště směr Mikulov a Znojmo jsou vpravo od nádražní budovy a osobáky do Brna zase vlevo od nádražní budovy a pořádný kus cesty.“

Další hodnocená nádraží

Olomouc

Šakvice

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.